تهران،میدان فاطمی،خیابان شهیدگمنام،نبش کوچه2/1،پلاک83،طبقه سوم،واحد4

021-88396118

تجهیزات برقی نیروگاه

تهران،میدان فاطمی

info@tolueparsian.com

021-88396118

شنبه تا چهار شنبه 8 تا 18

تجهیزات برقی نیروگاه
2
آگوست 5, 2022
admin

تجهیزات برقی نیروگاه

نیروگاه به مجحوعه ای از تاسیسات صنعتی گفته می شود که در آن می توان انرژی را از یک نوع به نوع دیگر تبدیل کرد. معمولا نیرو گاه ها برای تبدیل انرژی از انرژی سوخت فسیلی، انرژی هسته ای، انرژی شیمیایی و … برای مولد یا ژنراتور استفاده می کنند. در واقع مولد یا ژنراتور، ماشین های دوار و چرخانی هستند که انرژی مکانیکی را به سایر انرژی ها تبدیل می کنند.

در نیروگاه ها برای اندازه گیری و حفاظت،  نیاز به اندازه گیری دقیق عوامل و پارامتر های مختلف مانند ولتاژ و جریان هستیم. اما به دلیل اینکه معمولا این مقادیر اعداد بزرگی می باشند، دسترسی به این مقادیر علمی نبوده و از نظر اقتصادی هم مناسب و مقرون به صرفه نیستند. بنابراین برای اندازه گیری جریان و ولتاژ ناچار به استفاده از تجهیزات برقی نیروگاه می باشیم. یکی از این تجهیزات برقی نیروگاه، ترانسفورماتور می باشد که کمک می کند این مقادیر را تبدیل به اعداد و ارقامی کوچکتر از اندزه واقعی نماییم، از این طریق می توان روند کار نیروگاه ها را بررسی و تحت کنترل داشت. معمولا بر اساس مقادیر جریان و ولتاژ ثانویه، تجهیزات مورد نیاز برای حفاظت، تولید و نصب می شود. در نتیجه با استفاده از ترانسفورماتورها وتجهیزات برقی نیروگاه می توان به اهداف نگهداری و  حفاظت از تجهیزات دست یافت.

ترانسفورماتور به عنوان یکی از تجهیزات برقی نیروگاه دارای دو وظیفه اصلی می باشد که عبارتند از:

  • اولین وظیفه ترانسفورماتور پایین آوردن ولتاژو جریان در طرفی که فشار بالاتری دارد می باشد، این کار باید به گونه ای انجام شود که اعداد و ارقام برای دستگاه های اندازه گیری از قبیل کنتورهای اکتیو و راکتیو، آمپرمتر، وات متر، ولت متر و رله های حفاظتی قابل استفاده باشد.
  • دومین وظیفه ترانسفورماتور به عنوان تجهیزات برقی نیروگاه این است که دستگاه های اندازه گیری را از ولتاژ فشار قوی اولیه جدا و ایزوله نماید.

ترانسفورماتورهای ولتاژ در مدل های خازنی و رزینی و ترانسفورماتورهای جریان در مدل های رزینی، بوشینگی، هسته پایین و پنجره ای موجود می باشد.

یکی دیگر از تجهیزات برقی نیروگاه، رله ها هستند. این دستگاه ها در مقابل تغییرات کمیت الکتریکی مثل ولتاز و جریان و یا تغییر کمیت های فیزیکی مثل تغییر درجه حرارت و حرکت روغن، حساس می باشند و در صورت نیاز دستگاه های دیگر را به کار می اندازند و با این کار منجر به قطع مدار می شوند. جداسازی محل وقوع عیب از شبکه و محافظت از تجهیزات انسانی و دستگاهها برعهده این تجهیزات برقی نیروگاه (رله) می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

WeCreativez WhatsApp Support
جهت مشاوره در واتساپ فرم را تکمیل نمایید
چطور می تونیم به شما کمک کنیم؟